Symphony T7 Lite
Price: 5,490.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available
-
androidOS: Android, 5.1 (Lollipop)
-
phone_androidDisplay: 7 inches, WSVGA
-
photo_cameraCamera: 2 MP
-
memoryRAM: 512 MB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 2800 mAh Battery, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony T7 Lite |
| Brand | Symphony |
| Model | T7 Lite |
| Price | 5,490.00 Taka (approx) |
| Category | Tablet |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 800/1800 |
| Network 3G | WCDMA 2100 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Available |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 187 X 107 X 9.5 mm |
| Body Weight | 268g (with battery) |
DISPLAY |
|
| Display Type | TN Display |
| Display Size | 7 inches |
| Display Resolution | WSVGA |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 169 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-Core 1.3 GHz |
| GPU | Mali 400-MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 4 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 512 MB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 2 MP |
| Secondary Camera | 0.3 MP |
| Camera Features | Zoom : Up to 4X |
| Video | Yes |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.1) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| OTG | Yes |
| USB Modem | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 2800 mAh Battery |
| Battery Stand By | 200 Hours (Depend on Phone Settings, Network) |
| Battery Talk Time | 5 Hours (Depend on Phone Settings, Network) |
MORE |
|
| Other Features | Built-in Applications : Office Suite |