Nokia 222
Price: 3,850.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2015, September
-
androidOS: ,
-
phone_androidDisplay: 2.4 inches, 240 x 320 pixels, 4:3 ratio
-
photo_cameraCamera: 2 MP
-
memoryRAM: 16 MB
-
battery_charging_fullBattery: 1100 mAh Battery, Removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Nokia 222 |
| Brand | Nokia |
| Model | Nokia 222 |
| Price | 3,850.00 Taka (approx) |
| Category | Feature Phone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Mini SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2015, August |
| Launch Date | Available. Released 2015, September |
BODY |
|
| Body Dimensions | 116 x 50 x 12.9 mm (4.57 x 1.97 x 0.51 in) |
| Body Weight | 79 g (2.79 oz) |
| Body Color | Black, White |
DISPLAY |
|
| Display Type | TFT, 65K Colors |
| Display Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Display Density | 167 ppi density |
PLATFORM |
|
MEMORY |
|
| Memory External | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| RAM | 16 MB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 2 MP |
| Video | 240p@15fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| FM Radio | Yes with Stereo |
FEATURES |
|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, IM |
BATTERY |
|
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 1100 mAh Battery |
| Battery Stand By | Up to 696 h |
| Battery Talk Time | Up to 20 h |
MORE |
|
| Other Features | SNS applications |