Nokia 800 Tough
Price: 10,250.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2019, October
-
androidOS: KaiOS,
-
phone_androidDisplay: 2.4 inches, 240 x 320 pixels, 4:3 ratio
-
photo_cameraCamera: 2 MP
-
memoryRAM: 512 MB
-
battery_charging_fullBattery: 2100 mAh, Non-removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Nokia 800 Tough |
| Brand | Nokia |
| Model | 800 Tough |
| Price | 10,250.00 Taka (approx) |
| Category | Feature Phone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2019, September |
| Launch Date | Available. Released 2019, October |
BODY |
|
| Body Dimensions | 145.4 x 62.1 x 16.1 mm (5.72 x 2.44 x 0.63 in) |
| Body Weight | 161 g |
| Body Color | Black Steel, Desert Sand |
DISPLAY |
|
| Display Type | TFT, 256K Colors |
| Display Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~19.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Display Density | 167 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | KaiOS |
| Chipset | Qualcomm MSM8905 Snapdragon 205 |
| CPU | Dual-core (2x1.1 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 4 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB (uses shared SIM slot) |
| RAM | 512 MB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 2 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | Yes |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Messaging | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2100 mAh |
| Battery Stand By | Up to 1032 h (3G) |
MORE |
|
| Other Features | SNS applications |