Huawei Mate 30 Pro
Price: 99,999.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2019, September
-
androidOS: Android, 10.0 (Ten)
-
phone_androidDisplay: 6.53 inches, 1176 x 2400 pixels, 18.5:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Quad: 40 MP
-
memoryRAM: 8 GB
-
battery_charging_fullBattery: 4500 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Mate 30 Pro |
| Brand | Huawei |
| Model | Mate 30 Pro, LIO-L09, LIO-L29, LIO-AL00, LIO-TL00 |
| Price | 99,999.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2019, September |
| Launch Date | Available. Released 2019, September |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 158.1 x 73.1 x 8.8 mm (6.22 x 2.88 x 0.35 in) |
| Body Weight | 198 g |
| Body Color | Black, Space Silver, Cosmic Purple, Emerald Green |
| Build | Front/back Glass (Gorilla Glass 6), Aluminum Frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | OLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.53 inches, 108.7 cm2 (~94.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1176 x 2400 pixels, 18.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 409 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 10.0 (Ten) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| User Interface(UI) | EMUI 10 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| RAM | 8 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Quad: 40 MP |
| Secondary Camera | Dual: 32 MP |
| Camera Features | Leica Optics,Dual-LED Dual-tone Flash,Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@960fps, 720p@7680fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with Dual-band A-GPS |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | No |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Charging | Fast Battery Charging 40W |
MORE |
|
| Other Features | Fast Wireless Charging 27W |
| Infrared | Yes |