Huawei Nova 7 5G
Price: 41,000.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Exp. Release 2020, April
-
androidOS: Android, 10.0 (Ten) (AOSP + HMS)
-
phone_androidDisplay: 6.53 inches, 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Quad: 64 MP, (wide)
-
memoryRAM: 8 GB
-
battery_charging_fullBattery: 4000 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Nova 7 5G |
| Brand | Huawei |
| Model | Nova 7 5G, JEF-AN00 |
| Price | 41,000.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Network 5G | 5G SA/NSA |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2020, April |
| Launch Date | Exp. Release 2020, April |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 160.6 x 74.3 x 8 mm (6.32 x 2.93 x 0.31 in) |
| Body Weight | 180 g |
| Body Color | Black, Red, Purple, Green, Blue |
DISPLAY |
|
| Display Type | OLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.53 inches, 102.9 cm2 (~86.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 403 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 10.0 (Ten) (AOSP + HMS) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 985 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.58 GHz Cortex-A76 & 3x2.40 GHz Cortex-A76 & 4x1.84 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 (8-core) |
| User Interface(UI) | EMUI 10.1 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| RAM | 8 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Quad: 64 MP, (wide) |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED Flash,Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Charging | Fast Charging 40W, 75% in 30 min (advertised) |
MORE |
|