Huawei Watch GT 2 Porsche Design
Price: 69,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2020, November
-
androidOS: Proprietary OS,
-
phone_androidDisplay: 1.39 inches, 454 x 454 pixels, 1:1 ratio
-
photo_cameraCamera:
-
memoryRAM: 32 MB
-
battery_charging_fullBattery: 455 mAh, Non-removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Watch GT 2 Porsche Design |
| Brand | Huawei |
| Model | Watch GT 2 Porsche Design, VID-B19 |
| Price | 69,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smart Watch |
NETWORK |
|
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Network SIM | No |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2020, October |
| Launch Date | Available. Released 2020, November |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 46.7 x 46.7 x 11.4 mm (1.84 x 1.84 x 0.45 in) |
| Body Weight | 52 g |
| Body Color | Titanium Gold |
| Build | Glass Front (Sapphire Crystal), Ceramic Back, Titanium Frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 1.39 inches, 12.5 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 454 x 454 pixels, 1:1 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 326 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Proprietary OS |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 4 GB |
| Memory External | No |
| RAM | 32 MB |
CAMERA |
|
SOUND |
|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| Bluetooth | 5.1, LE, EDR |
| GPS | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 455 mAh |
| Charging | Wireless Charging |
MORE |
|