Huawei Watch Fit Elegant
Price: 14,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Exp. Release 2021, March
-
androidOS: Proprietary OS,
-
phone_androidDisplay: 1.64 inches, 280 x 456 pixels
-
photo_cameraCamera:
-
memoryRAM:
-
battery_charging_fullBattery: , Non-removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Watch Fit Elegant |
| Brand | Huawei |
| Model | Watch Fit Elegant |
| Price | 14,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smart Watch |
NETWORK |
|
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Network SIM | No |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2021, March |
| Launch Date | Exp. Release 2021, March |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 46 x 30 x 10.7 mm (1.81 x 1.18 x 0.42 in) |
| Body Weight | 27 g |
| Body Color | Frosty White, Midnight Black |
| Build | Glass Front, Plastic Back, Stainless Steel Frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 1.64 inches, 7.7 cm2 (~56.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 280 x 456 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 326 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Proprietary OS |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 4 GB |
| Memory External | No |
CAMERA |
|
SOUND |
|
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| Bluetooth | 5.0, LE |
| GPS | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2 |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
MORE |
|