Huawei Watch 3 Pro
Price: 55,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2021, June
-
androidOS: HarmonyOS, 2.0
-
phone_androidDisplay: 1.43 inches, 466 x 466 pixels, 1:1 ratio
-
photo_cameraCamera:
-
memoryRAM: 2 GB
-
battery_charging_fullBattery: , Non-removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Watch 3 Pro |
| Brand | Huawei |
| Model | Watch 3 Pro |
| Price | 55,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smart Watch |
NETWORK |
|
| Network Type | HSPA / LTE |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 / 800 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | eSIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2021, June |
| Launch Date | Available. Released 2021, June |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 48 x 49.6 x 14 mm (1.89 x 1.95 x 0.55 in) |
| Body Weight | 63 g |
| Body Color | Black, Silver |
| Build | Glass Front, Ceramic Back, Titanium Frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 1.43 inches, 13.2 cm2 (~55.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 466 x 466 pixels, 1:1 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 326 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | HarmonyOS |
| OS Version | 2.0 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
CAMERA |
|
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | No |
| GPS | Yes, with Dual Band A-GPS |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Heart Rate, Barometer, compass, SpO2, Thermometer (body temperature) |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Charging | Wireless Charging 10W |
MORE |
|