Huawei Mate 40E 4G
Price: 56,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Exp. Release 2021, June
-
androidOS: HarmonyOS, 2.0
-
phone_androidDisplay: 6.5 inches, 1080 x 2376 pixels
-
photo_cameraCamera: Triple: 64 MP, (wide)
-
memoryRAM: 8 GB
-
battery_charging_fullBattery: 4200 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Mate 40E 4G |
| Brand | Huawei |
| Model | Mate 40E 4G, OCE-AL50 |
| Price | 56,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2021, June |
| Launch Date | Exp. Release 2021, June |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 158.6 x 72.5 x 8.8 mm (6.24 x 2.85 x 0.35 in) |
| Body Weight | 188 g |
| Body Color | Silver, White, Black |
| Build | Glass Front, Glass Back, Aluminum Frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | OLED, HDR10, 90Hz |
| Display Size | 6.5 inches, 102.7 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2376 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 402 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | HarmonyOS |
| OS Version | 2.0 |
| Chipset | Kirin 990E (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP14 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| RAM | 8 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Triple: 64 MP, (wide) |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | Leica Optics, LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 720p |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4200 mAh |
| Charging | Fast Charging 40W |
MORE |
|
| Infrared | Yes |