Symphony V128
Price: 4,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: 2019
-
androidOS: Android, 8.1 Oreo (Go Edition)
-
phone_androidDisplay: 4.95 inches, 960 x 480 pixels FWVGA+
-
photo_cameraCamera: 5 MP
-
memoryRAM: 1 GB
-
battery_charging_fullBattery: 2000 mAh Battery, Li-ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony V128 |
| Brand | Symphony |
| Model | V128 |
| Price | 4,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850/900/1800/1900 |
| Network 3G | WCDMA 900/2100 |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual Nano SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2019 |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 139.3 X 66 X 10.4 mm |
| Body Weight | 129 g |
| Body Color | Gold, Dark Blue, Black |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS Full VIsion |
| Display Size | 4.95 inches |
| Display Resolution | 960 x 480 pixels FWVGA+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 217 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.1 Oreo (Go Edition) |
| CPU | 1.3GHz Quad Core |
| GPU | Mali T820 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Zoom : Back 2X, Front 1.8X Auto Focus : Yes (Back) Aperture f/2.2 (Front+Back),Face Detect, HDR, Panorama,Burst, QR Code and Nighshot |
| Video | 720p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.2) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| OTG | Yes |
| USB Modem | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-ion Battery |
| Battery Capacity | 2000 mAh Battery |
| Battery Stand By | 200H (Depends on Phone Settings and Network) |
| Battery Talk Time | 8H (Depends on Phone Settings and Network) |
MORE |
|
| Other Features | Full Vision Display, |