Symphony i72
Price: 6,390.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: 2019, May
-
androidOS: Android, 8.1 Oreo (Go)
-
phone_androidDisplay: 5.45 inches, 720 x 1440 pixels
-
photo_cameraCamera: 8 MP
-
memoryRAM: 1 GB
-
battery_charging_fullBattery: 2500 mAh Battery, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony i72 |
| Brand | Symphony |
| Model | i72 |
| Price | 6,390.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual Nano SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2019, May |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 147.5 x 71.8 x 9.3 mm |
| Body Weight | 130 g |
| Body Color | Gold, Blue+Black, Grey+Black |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS Full Vision Display |
| Display Size | 5.45 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 295 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.1 Oreo (Go) |
| CPU | 1.4GHz Quad Core Processor |
| GPU | ARM Mali-T820 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 1 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Flash, Zoom 2XAuto Focus, Manual,Burst, Panorama, Scene,Audio Picture, Filter, QR Code,Night Shot, AI Detetion |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| OTG | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2500 mAh Battery |
| Battery Stand By | 230H (Depending on Phone Settings) |
| Battery Talk Time | 12.5 H (Depending on Phone Settings) |
MORE |
|
| Other Features | Fingerprint, HD+ IPS 2.5D, 4G, |