Symphony V141
Price: 5,190.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2019
-
androidOS: Android, 8.0 Oreo (Go Edition)
-
phone_androidDisplay: 5.45 inches, 480 x 960 pixels
-
photo_cameraCamera: 5 MP
-
memoryRAM: 1 GB
-
battery_charging_fullBattery: 2500 mAh Battery, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony V141 |
| Brand | Symphony |
| Model | V141 |
| Price | 5,190.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual Mirco SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2019, June |
| Launch Date | Available. Released 2019 |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 149.1 x 72.1 x 9.5 mm |
| Body Weight | 159 g |
| Body Color | Gold, Dark Blue, Red, Black |
DISPLAY |
|
| Display Type | FWVGA+ IPS 2.5D Full Vision Display |
| Display Size | 5.45 inches |
| Display Resolution | 480 x 960 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 197 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.0 Oreo (Go Edition) |
| CPU | 1.3GHz Quad Core Processor |
| GPU | Mali-T820 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Flash, ZoomAuto, Manual, Burst, Panorama,Scene, Audio Picture,Filter, QR Code, Night Shot,AI Detect, HDR, Face Beauty |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (V2.1+EDR) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| OTG | No |
| USB Modem | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2500 mAh Battery |
| Battery Stand By | 660h (Depending on Network & Phone Settings) |
| Battery Talk Time | 10h (Depending on Network & Phone Settings) |
MORE |
|
| Other Features | Full Lamination, |