Symphony i18
Price: 5,390.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2019, June
-
androidOS: Android, 9.0 Pie (Go Edition)
-
phone_androidDisplay: 5.45 inches, 720 x 1440 pixels
-
photo_cameraCamera: 8 MP
-
memoryRAM: 1 GB
-
battery_charging_fullBattery: 2900 mAh, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony i18 |
| Brand | Symphony |
| Model | i18 |
| Price | 5,390.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Micro + Nano) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2019, June |
| Launch Date | Available. Released 2019, June |
| Made By | Bangladesh |
BODY |
|
| Body Dimensions | 146.8 x 71.3 x 9 mm |
| Body Weight | 171 g |
| Body Color | Caribbean Blue, Cranberry Red, Impressionist Blue |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS 2.5D Full Vision Display |
| Display Size | 5.45 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 295 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 Pie (Go Edition) |
| CPU | 1.3GHz Quad core |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 1 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Flash, ZoomAuto FocusSensor : 4H7, GC5034 Burst, Panorama,Filter, QR Code HDR,Face Beauty, Quick Capture |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes (BT4.2) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| OTG | Yes |
| USB Modem | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint, Proximity Sensor, Light Sensor, Gravity Sensor |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 2900 mAh |
| Battery Stand By | 250 Hours(Depends on Phone settings and Network) |
| Battery Talk Time | 15 Hours(Depends on Phone Settings and Network) |
MORE |
|
| Other Features | Fingerprint Sensor, Face Unlock, Notification Light, |