Symphony i68
Price: 5,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2019, October
-
androidOS: Android, 9.0 (Pie)
-
phone_androidDisplay: 5.45 inches, 720 x 1440 pixels
-
photo_cameraCamera: 8 MP
-
memoryRAM: 1.5 GB
-
battery_charging_fullBattery: 2500 mAh, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony i68 |
| Brand | Symphony |
| Model | i68 |
| Price | 5,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano SIM) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2019, October |
| Launch Date | Available. Released 2019, October |
BODY |
|
| Body Dimensions | 149.5 x 72 x 9.5 mm |
| Body Weight | 168 g |
| Body Color | Sky Gray, Aurora Purple, Peakcock Blue |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS Full Vision Display |
| Display Size | 5.45 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 295 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| CPU | 1.4GHz Quad Core |
| GPU | Mali T820 MP1@600M |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 1.5 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Flash, Zoom 2X, Auto Focus, Burst,Panorama, Filter, QR Code,Night Shot, HDR, Face Beauty |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| OTG | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | G-Sensor |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Battery Stand By | 250h (Depends on Network & Phone Settings) |
| Battery Talk Time | 8h (Depends on Network & Phone Settings) |
MORE |
|
| Other Features | Fingerprint Security ,Face Unlock, |