Symphony Z12
Price: 7,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2020, January
-
androidOS: Android, 9.0 (Pie)
-
phone_androidDisplay: 6.09 inches, 720 x 1440 pixels
-
photo_cameraCamera: Dual: 13 MP
-
memoryRAM: 2 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3500 mAh, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony Z12 |
| Brand | Symphony |
| Model | Z12 |
| Price | 7,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano-SIM) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2020, January |
| Launch Date | Available. Released 2020, January |
| Made By | Bangladesh |
BODY |
|
| Body Dimensions | 157 x 73.8 x 9.85 mm |
| Body Weight | 176 g (with battery) |
| Body Color | Midnight Blue, Aqua Blue, Cranberry Red |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS |
| Display Size | 6.09 inch |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 282 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| CPU | 1.6 GHz Octa-core |
| GPU | IMG8322 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 2 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual: 13 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Flash, Zoom 4X Sensor,AI, Portrait, Face Beauty, Night Shot,Time Lapse, HDR, Auto HDR,Smile Shutter, QR Code, Mirror Reflection |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| OTG | Yes |
| USB Modem | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor |
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 3500 mAh |
| Battery Stand By | 300+ Hours |
| Battery Talk Time | 14 Hours |
MORE |
|