Symphony Z50
Price: 10,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: 2020
-
androidOS: Android, 9.0 (Pie)
-
phone_androidDisplay: 6.5 inches, 720 x 1600 pixels, HD+
-
photo_cameraCamera: Triple: 13 MP
-
memoryRAM: 4 GB
-
battery_charging_fullBattery: 4000 mAh, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony Z50 |
| Brand | Symphony |
| Model | Z50 |
| Price | 10,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano SIM) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2020 |
BODY |
|
| Body Dimensions | 164.87 x 76.33 x 8.45 mm |
| Body Weight | 186 g (with battery) |
| Body Color | Aqua Blue, Caribbean Blue |
DISPLAY |
|
| Display Type | Noch Display, Color 16.7 M |
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, HD+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 270 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| CPU | 2.6GHz |
| GPU | ARM Mali-T880 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSD, up to 128 GB |
| RAM | 4 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Triple: 13 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Portrait, Face Beauty, Night Shot,HDR, Face detect, Google Lens,Self-timer, Watermark, Anti-shake, Display Flash |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| OTG | Yes |
| USB Modem | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor |
| Messaging | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Battery Stand By | 300 (Depends on Network & Settings)+ Hours |
| Battery Talk Time | 14 (Depends on Network & Settings) Hours |
MORE |
|