Symphony i30
Price: 5,490.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: 2020, January
-
androidOS: Android, 9.0 (Pie) (Go Edition)
-
phone_androidDisplay: 5.99 inches, 720 x 1440 pixels
-
photo_cameraCamera: 8 MP
-
memoryRAM: 1 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3700 mAh, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony i30 |
| Brand | Symphony |
| Model | i30 |
| Price | 5,490.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano SIM) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2020, January |
| Made By | Bangladesh |
BODY |
|
| Body Dimensions | 159.6 x 76.6 x 9.16 mm |
| Body Weight | 190 g |
| Body Color | Dark Sea Green, Magic Night Blue, Showily Gold |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS Display |
| Display Size | 5.99 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) (Go Edition) |
| CPU | Quad Core Cortex A7, 1.3GHz |
| GPU | Mali T820 MP1 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Auto, Manual, Burst, Panorama,Scene, Audio Picture, Filter,QR Code, Night Shot, AI Detect,HDR, Face Beauty |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| OTG | Yes |
| USB Modem | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | G-Sensor, Fingerprint |
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 3700 mAh |
| Battery Stand By | 300 (Depends on Network & Settings) Hours |
| Battery Talk Time | 17 (Depends on Network & Settings) Hours |
MORE |
|