Huawei Nova 9
Price: 48,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2021, September
-
androidOS: HarmonyOS, 2.0
-
phone_androidDisplay: 6.57 inches, 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Quad: 50 MP, (wide)
-
memoryRAM: 8 GB
-
battery_charging_fullBattery: 4300 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Nova 9 |
| Brand | Huawei |
| Model | Nova 9, NAM-AL00, NAM-LX9 |
| Price | 48,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Network 5G | SA/NSA |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2021, September |
| Launch Date | Available. Released 2021, September |
BODY |
|
| Body Dimensions | 160 x 73.7 x 7.8 mm (6.30 x 2.90 x 0.31 in) |
| Body Weight | 175 g |
| Body Color | Starry Blue, Black, Green, Violet |
DISPLAY |
|
| Display Type | OLED, 1B colors, 120Hz |
| Display Size | 6.57 inches, 106.0 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 392 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | HarmonyOS |
| OS Version | 2.0 |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| RAM | 8 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Quad: 50 MP, (wide) |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@240fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4300 mAh |
| Charging | Fast Charging 66W, 60% in 18 min, 100% in 38 min (advertised) |
MORE |
|