Symphony i99
Price: 6,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2020
-
androidOS: Android, 10 (Ten)
-
phone_androidDisplay: 6.09 inches, 720 x 1560 pixels
-
photo_cameraCamera: Dual: 13 MP
-
memoryRAM: 2 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3500 mAh, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony i99 |
| Brand | Symphony |
| Model | i99 |
| Price | 6,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2020 |
| Launch Date | Available. Released 2020 |
| Made By | Bangladesh |
BODY |
|
| Body Dimensions | 155.5 x 73 x 8.9 mm |
| Body Weight | 162 g |
| Body Color | Caribbean Blue, Amazon Green, Irish Purple, Persian Blue |
DISPLAY |
|
| Display Type | Notch |
| Display Size | 6.09 inches |
| Display Resolution | 720 x 1560 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 282 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 10 (Ten) |
| CPU | 1.6GHz Octa-Core Processor |
| GPU | 550MHz speed |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | MicroSD (Up to 128 GB) |
| RAM | 2 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual: 13 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Manual, Watermark, AI, Panorama, Time Laps, Bokeh, Slow Motion, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| OTG | Yes |
| USB Modem | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 3500 mAh |
| Battery Stand By | 210H (Estimated Depends on the Phone Settings) Hou |
| Battery Talk Time | 21H (Estimated-Depends on Network & Phone Settings |
MORE |
|