Huawei Watch GT Runner
Price: 30,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2021, November
-
androidOS: Proprietary OS,
-
phone_androidDisplay: 1.43 inches, 466 x 466 pixels
-
photo_cameraCamera:
-
memoryRAM:
-
battery_charging_fullBattery: 455 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Watch GT Runner |
| Brand | Huawei |
| Model | Watch GT Runner |
| Price | 30,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smart Watch |
NETWORK |
|
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Network SIM | No |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2021, November |
| Launch Date | Available. Released 2021, November |
BODY |
|
| Body Dimensions | 46.4 x 46.4 x 11 mm (1.83 x 1.83 x 0.43 in) |
| Body Weight | 38.5 g |
| Body Color | Black, Gray |
| Build | Glass Front, Plastic Frame, Plastic Back |
DISPLAY |
|
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 1.43 inches |
| Display Resolution | 466 x 466 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 461 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Proprietary OS |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 4 GB |
| Memory External | No |
CAMERA |
|
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | No |
| Bluetooth | 5.2, LE, EDR |
| USB | No |
| GPS | Yes with A-GPS |
| FM Radio | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, SpO2 |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 455 mAh |
| Charging | Wireless charging |
MORE |
|