Symphony Z30 Pro
Price: 10,890.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2021, January
-
androidOS: Android, 10 (Ten)
-
phone_androidDisplay: 6.52 inches, 720 x 1600 pixels
-
photo_cameraCamera: Triple: 13 MP
-
memoryRAM: 4 GB
-
battery_charging_fullBattery: 5000 mAh, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony Z30 Pro |
| Brand | Symphony |
| Model | Z30 Pro |
| Price | 10,890.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual Sim |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2021, January |
| Launch Date | Available. Released 2021, January |
| Made By | Bangladesh |
BODY |
|
| Body Dimensions | 163.3 x 76.4 x 8.9 mm |
| Body Weight | 186 g |
| Body Color | Indigo Blue, Persian Blue, Amazon Green |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.52 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 10 (Ten) |
| CPU | 1.8GHz Octacore |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSD up to 128 GB |
| RAM | 4 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Triple: 13 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Face Beauty, Display Flash,Parental Control, Google Lens, Digital Wellbeing,Time Laps, Slow Motion, Professional, Touch shot |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| OTG | Yes |
| USB Modem | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Stand By | 450H (Network & Settings Dependent) Hours |
| Battery Talk Time | 28H (Network & Settings Dependent) Hours |
MORE |
|