Symphony i67
Price: 5,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2021
-
androidOS: Android, 10 (Ten) (Go Edition)
-
phone_androidDisplay: 5.7 inches, 720 x 1440 pixels
-
photo_cameraCamera: 8 MP
-
memoryRAM: 2 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony i67 |
| Brand | Symphony |
| Model | i67 |
| Price | 5,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual Sim |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2021, January |
| Launch Date | Available. Released 2021 |
| Made By | Bangladesh |
BODY |
|
| Body Dimensions | 152 x 73.5 x 9.6 mm |
| Body Weight | 106 g |
| Body Color | Black, Green, Red, Blue |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 5.7 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 282 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 10 (Ten) (Go Edition) |
| CPU | 1.6GHz Octa-core |
| GPU | GE 8322 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD up to 128 GB |
| RAM | 2 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Portrait Mode, Night Mode, Face beauty, Flash light, Display Flash, Face Unlock, Auto, Manual, Burst, Panorama, Audio Note, Filter, QR code, Watermark, AI scene |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| OTG | Yes |
| USB Modem | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | G-Sensor |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Battery Stand By | 300H (Estimated-Depends on the Phone Settings)Hour |
| Battery Talk Time | 10H (Estimated-Depends on Network & Phone Settings |
MORE |
|