Huawei Nova 8 SE 4G
Price: 29,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2021, November
-
androidOS: HarmonyOS, 2.0
-
phone_androidDisplay: 6.5 inches, 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Quad: 64 MP, (wide)
-
memoryRAM: 8 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3800 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Nova 8 SE 4G |
| Brand | Huawei |
| Model | Nova 8 SE 4G |
| Price | 29,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2021, November |
| Launch Date | Available. Released 2021, November |
BODY |
|
| Body Dimensions | 161.5 x 74.8 x 7.5 mm (6.36 x 2.94 x 0.30 in) |
| Body Weight | 180 g |
| Body Color | Black, Blue, Aurora, Silver |
DISPLAY |
|
| Display Type | OLED |
| Display Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 405 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | HarmonyOS |
| OS Version | 2.0 |
| Chipset | Kirin 710A (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | No |
| RAM | 8 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Quad: 64 MP, (wide) |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes with A-GPS |
| FM Radio | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 3800 mAh |
| Charging | Fast Charging 66W |
MORE |
|