Symphony Z45
Price: 10,490.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2022, February
-
androidOS: Android, 11
-
phone_androidDisplay: 6.52 inches, 720 x 1600 pixels
-
photo_cameraCamera: Dual: 13 MP
-
memoryRAM: 4 GB
-
battery_charging_fullBattery: 5000 mAh, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony Z45 |
| Brand | Symphony |
| Model | Z45 |
| Price | 10,490.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2022, February |
| Launch Date | Available. Released 2022, February |
| Made By | Bangladesh |
BODY |
|
| Body Dimensions | 164.4 x 75.7 x 8.63 mm |
| Body Weight | 190 g |
| Body Color | Blue, Green |
DISPLAY |
|
| Display Type | Notch |
| Display Size | 6.52 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 263 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| Chipset | Unisoc T610 (12 nm) |
| CPU | 1.8 GHz Octa-Core 12nm Processor |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | Up to 128 GB |
| RAM | 4 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual: 13 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Portrait Mode, Watermark, Night Mode, Panorama, Qr Code, Face beauty, Time laps, Interval, HDR |
| Video | 720p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor, FingerPrint Sensor |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Stand By | 490h (Estimated-Depends on the Phone Settings) |
| Battery Talk Time | 21h (Estimated-Depends on Network & Settings) |
MORE |
|