Symphony G10+
Price: 5,190.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2021
-
androidOS: Android, 10 (Ten) (Go Edition)
-
phone_androidDisplay: 5 inches, 720 x 1280 pixels
-
photo_cameraCamera: 5 MP
-
memoryRAM: 1 GB
-
battery_charging_fullBattery: 2500 mAh, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony G10+ |
| Brand | Symphony |
| Model | G10+ |
| Price | 5,190.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2021 |
| Launch Date | Available. Released 2021 |
| Made By | Bangladesh |
BODY |
|
| Body Dimensions | 145 x 73 x 9.7 mm |
| Body Weight | 139 g |
| Body Color | Black, Dark Blue, Gold, Green |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 5 inches |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 294 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 10 (Ten) (Go Edition) |
| CPU | SC9863A |
| GPU | GE 8322 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | Up to 64 GB |
| RAM | 1 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | AI, Portrait ,Night-Shot, Auto, Manual, Burst, Panorama, Filter, Qr code, Face beauty, Display Flash, HDR, Flashlight |
| Video | 720p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| OTG | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | G-Sensor |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Battery Stand By | 344h (Estimated-Depends on the Phone Settings) |
| Battery Talk Time | 9h (Estimated-Depends on Network & Phone Settings) |
MORE |
|