Symphony i80
Price: 7,499.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2022, March
-
androidOS: Android, 11 (Go Edition)
-
phone_androidDisplay: 6.09 inches, 720 x 1560 pixels
-
photo_cameraCamera: Dual: 8 MP
-
memoryRAM: 2 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3450 mAh, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony i80 |
| Brand | Symphony |
| Model | i80 |
| Price | 7,499.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2022, March |
| Launch Date | Available. Released 2022, March |
| Made By | Bangladesh |
BODY |
|
| Body Dimensions | 156.15 x 73.97 x 8.95 mm |
| Body Weight | 49.6 g |
| Body Color | Royal Blue, Mint Green |
DISPLAY |
|
| Display Type | Notch |
| Display Size | 6.09 inches |
| Display Resolution | 720 x 1560 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 282 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 (Go Edition) |
| CPU | 2.0 GHz |
| GPU | PowerVR GE8300 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | Up to 64 GB |
| RAM | 2 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual: 8 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | AI, Portrait Mode , Watermark, Night Mode, Audio note, Slow-motion, Panorama, Qr Code, Time laps, HDR, Flash light, Display Flash, Auto HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS |
| OTG | Yes |
| USB Modem | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | G-sensor, Light-sensor, Proximity-sensor, Fingerprint sensor |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 3450 mAh |
| Battery Stand By | 450h (Depends on the Phone Settings) |
| Battery Talk Time | 25h (Depends on the Phone Settings) |
MORE |
|