Symphony V138 Lite
Price: 6,590.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2022, June
-
androidOS: Android, 11 (Go Edition)
-
phone_androidDisplay: 5.45 inches, 720 x 1440 pixels
-
photo_cameraCamera: 5 MP
-
memoryRAM: 2 GB
-
battery_charging_fullBattery: 2650 mAh, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony V138 Lite |
| Brand | Symphony |
| Model | V138 Lite |
| Price | 6,590.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2022, June |
| Launch Date | Available. Released 2022, June |
| Made By | Bangladesh |
BODY |
|
| Body Dimensions | 148.2 x 72.3 x 9.9 mm |
| Body Weight | 153 g |
| Body Color | Dark Green, Dark Blue, Light Green |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 5.45 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 295 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 (Go Edition) |
| CPU | 1.4 GHz Quad-Core Processor |
| GPU | Mali T820 MP1@680M |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | Up to 64 GB |
| RAM | 2 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | PRO, PORTRAIT, Burst, Panorama, Interval, Time lapse, Audio note, Filter, QR Code, Night, DV Night, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | G-Sensor, FingerPrint Sensor |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2650 mAh |
| Battery Stand By | 300h (Depends on the Phone Settings) |
| Battery Talk Time | 10h (Depends on Network & Phone Settings) |
MORE |
|