Symphony Helio30
Price: 14,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2022, June
-
androidOS: Android, 11
-
phone_androidDisplay: 6.67 inches, 1080 x 2400 pixels
-
photo_cameraCamera: Triple: 108 MP
-
memoryRAM: 6 GB
-
battery_charging_fullBattery: 5000 mAh, Li-Polymer Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony Helio30 |
| Brand | Symphony |
| Model | Helio30 |
| Price | 14,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 1800 / 900 MHz |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2022, June |
| Launch Date | Available. Released 2022, June |
BODY |
|
| Body Dimensions | 165.2 x 77.5 x 9.5 mm |
| Body Weight | 200 g |
| Body Color | Mint Green, Flame Orange |
DISPLAY |
|
| Display Type | Punch Hole |
| Display Size | 6.67 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 394 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| CPU | Helio P70, 2.1GHz Octa Core Processor |
| GPU | 900 MHz speed |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | Up to 256 GB |
| RAM | 6 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Triple: 108 MP |
| Secondary Camera | 16 |
| Camera Features | AI, RAW Mode, Macro, Wide Angle, ZSD, Portrait Mode, Geo tagging, Watermark, Night Mode, Insight Google lens, Gif, Intelligent Scanning, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes |
| OTG | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor, FingerPrint Sensor, Gyro Sensor |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Stand By | 450h (Estimated-Depends on the Phone Settings) |
| Battery Talk Time | 50h (Estimated-Depends on the Phone Settings) |
MORE |
|