Symphony G50
Price: 5,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2022, April
-
androidOS: Android, 11 (Go Edition)
-
phone_androidDisplay: 5.7 inches, 480 x 960 pixels
-
photo_cameraCamera: 5 MP
-
memoryRAM: 1 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Symphony G50 |
| Brand | Symphony |
| Model | G50 |
| Price | 5,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2022, April |
| Launch Date | Available. Released 2022, April |
| Made By | Bangladesh |
BODY |
|
| Body Dimensions | 154 x 75 x 9.8 mm |
| Body Weight | 189.2 g (with battery) |
| Body Color | Light Blue, Dark Blue |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 5.7 inches |
| Display Resolution | 480 x 960 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 188 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 (Go Edition) |
| CPU | 1.4GHz Quad Core |
| GPU | Mali T820 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | MicroSD (Up to 64 GB) |
| RAM | 1 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Panorama, LED Flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| USB Modem | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | G-Sensor |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Battery Stand By | 300h (Depending on phone settings) |
| Battery Talk Time | 21h (Depending on phone settings) |
MORE |
|