Huawei Nova 9 SE 5G
Price: 35,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Exp. Release 2022, April
-
androidOS: Android, 11
-
phone_androidDisplay: 6.78 inches, 1080 x 2388 pixels
-
photo_cameraCamera: Quad: 108 MP, (wide)
-
memoryRAM: 8 GB
-
battery_charging_fullBattery: 4000 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Nova 9 SE 5G |
| Brand | Huawei |
| Model | Nova 9 SE 5G |
| Price | 35,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Network 5G | SA/NSA |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2022, April |
| Launch Date | Exp. Release 2022, April |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 164.6 x 75.6 x 7.9 mm (6.48 x 2.98 x 0.31 in) |
| Body Weight | 191 g |
| Body Color | Midnight Black, Pearl White, Crystal Blue |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD, 120Hz |
| Display Size | 6.78 inches, 111.4 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2388 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 387 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| User Interface(UI) | EMUI 12 - No Google Play Services |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 8 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Quad: 108 MP, (wide) |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes with A-GPS |
| FM Radio | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Charging | Fast Charging 66W, 100% in 35 min (advertised) |
MORE |
|