Huawei Mate Xs 2
Price: 134,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Exp. Release 2022, May
-
androidOS: HarmonyOS, 2.0
-
phone_androidDisplay: 7.8 inches, 2200 x 2480 pixels
-
photo_cameraCamera: Triple: 50 MP, (wide)
-
memoryRAM: 8 GB, 12 GB
-
battery_charging_fullBattery: 4600 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Mate Xs 2 |
| Brand | Huawei |
| Model | Mate Xs 2, PAL-AL00 |
| Price | 134,990.00 Taka (approx) |
| Category | Tablet |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2022, April |
| Launch Date | Exp. Release 2022, May |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | Unfolded: 156.5 x 139.3 x 5.4 mm | Folded: 156.5 x 75.5 x 11.1 mm |
| Body Weight | 255 g |
| Body Color | Black, White, Purple |
DISPLAY |
|
| Display Type | Foldable OLED, 1B colors, 120Hz |
| Display Size | 7.8 inches, 195.8 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 2200 x 2480 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 424 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | HarmonyOS |
| OS Version | 2.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 4G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| RAM | 8 GB, 12 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| Secondary Camera | 10.7 MP |
| Camera Features | Dual-LED Dual-tone Flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/240fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes with A-GPS |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4600 mAh |
| Charging | Fast Charging 66W |
MORE |
|
| Other Features | Non-removable Li-Po Battery 4880 mAh - 512GB 12GB RAM version only |
| Infrared | Yes |