BLU R2
Price: 12,000.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2017, July
-
androidOS: Android, 7.0 Nougat
-
phone_androidDisplay: 5.2 inches, 720 x 1280 pixels
-
photo_cameraCamera: 8 MP, dual-LED dual-tone flash
-
memoryRAM: 1 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh battery, Non-removable Li-Po
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | BLU R2 |
| Brand | BLU |
| Model | R2 |
| Price | 12,000.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2017, July |
| Launch Date | Available. Released 2017, July |
| Made By | USA |
BODY |
|
| Body Dimensions | 150.3 x 74.3 x 9.6 mm (5.92 x 2.93 x 0.38 in) |
| Body Weight | 156 gm |
| Body Color | Black, Gold, Rose Gold, Silver |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.2 inches |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~282 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 7.0 Nougat |
| Chipset | Mediatek MT6580 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 1 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP, dual-LED dual-tone flash |
| Secondary Camera | 8 MP, dual-LED dual-tone flash |
| Camera Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | MP3/eAAC+/WAV/Flac player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - 3.5mm jack |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes - 3.5mm jack |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
| Battery Capacity | 3000 mAh battery |
| Battery Stand By | Up to 725 h (2G) / Up to 625 h (3G) |
| Battery Talk Time | Up to 26 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
MORE |
|
| Other Features | MP4/H.264 player |