BLU Studio J8 LTE
Price: 10,000.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2017, July
-
androidOS: Android, 7.0 Nougat
-
phone_androidDisplay: 5.5 inches, 720 x 1280 pixels
-
photo_cameraCamera: 8 MP
-
memoryRAM: 2 GB/ 1GB
-
battery_charging_fullBattery: 2500 mAh battery, Non-removable Li-Po
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | BLU Studio J8 LTE |
| Brand | BLU |
| Model | Studio J8 LTE |
| Price | 10,000.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 12(700), 17(700), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2017, July |
| Launch Date | Available. Released 2017, July |
| Made By | USA |
BODY |
|
| Body Dimensions | 155.7 x 77.6 x 8.9 mm (6.13 x 3.06 x 0.35 in) |
| Body Weight | 183 gm |
| Body Color | Black, Gold, Rose Gold, Silver |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.5 inches |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~267 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 7.0 Nougat |
| Chipset | Mediatek MT6737 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB, 2 GB RAM or 8 GB, 1 GB RAM |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 2 GB/ 1GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | MP3/WAV/eAAC+ player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - 3.5mm jack |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes - 3.5mm jack |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
| Battery Capacity | 2500 mAh battery |
| Battery Stand By | Up to 750 h (2G) / Up to 625 h (3G) |
| Battery Talk Time | Up to 22 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
MORE |
|
| Other Features | MP4/H.264 player |