BLU Touchbook M7 Pro
Price: 9,000.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2017, July
-
androidOS: Android 7.0, Nougat
-
phone_androidDisplay: 7 inches, 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio
-
photo_cameraCamera: 5 MP
-
memoryRAM: 1 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | BLU Touchbook M7 Pro |
| Brand | BLU |
| Model | Touchbook M7 Pro |
| Price | 9,000.00 Taka (approx) |
| Category | Tablet |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2017, July |
| Launch Date | Available. Released 2017, July |
BODY |
|
| Body Dimensions | 188.4 x 109.2 x 9.4 mm (7.42 x 4.30 x 0.37 in) |
| Body Weight | 275 g (9.70 oz) |
| Body Color | Black, Gold |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 170 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 7.0 |
| OS Version | Nougat |
| Chipset | Mediatek MT8321 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 1 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 720p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh Battery |
| Battery Stand By | Up to 200 h (3G) |
| Battery Talk Time | Up to 10 h (3G) |
MORE |
|
| Other Features | MP4/H.264 player |