Huawei Nova Y90
Price: 28,000.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Exp. Release 2022, July
-
androidOS: ,
-
phone_androidDisplay: 6.7 inches, 1080 x 2388 pixels
-
photo_cameraCamera: Triple: 50 MP, (wide)
-
memoryRAM: 8 GB
-
battery_charging_fullBattery: 5000 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Nova Y90 |
| Brand | Huawei |
| Model | Nova Y90 |
| Price | 28,000.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual-SIM) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2022, June |
| Launch Date | Exp. Release 2022, July |
BODY |
|
| Body Dimensions | 163.3 x 74.7 x 8.4 mm (6.43 x 2.94 x 0.33 in) |
| Body Weight | 195 g |
| Body Color | Crystal Blue, Pearl White, Emerald Green, Midnight Black |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD, 90Hz |
| Display Size | 6.7 inches, 108.7 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2388 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 391 ppi |
PLATFORM |
|
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| User Interface(UI) | EMUI 12 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | No |
| RAM | 8 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes with A-GPS |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes (Region Dependent) |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast Charging 40W, 50% in 30 min (advertised) |
MORE |
|