BLU Dash L3
Price: 5,500.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2017, January
-
androidOS: Android, 6.0 Marshmallow
-
phone_androidDisplay: 4 inches, 480 x 800 pixels
-
photo_cameraCamera: 3.15 MP, LED flash
-
memoryRAM: 512 MB
-
battery_charging_fullBattery: Li-Po 1400 mAh battery, Removable
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | BLU Dash L3 |
| Brand | BLU |
| Model | Dash L3 |
| Price | 5,500.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - D930U |
| Network 4G | No |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (MIni-SIM) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2017, January |
| Launch Date | Available. Released 2017, January |
| Made By | USA |
BODY |
|
| Body Dimensions | 127.1 x 64.3 x 11.5 mm |
| Body Weight | 135 gm |
| Body Color | Gold, Rose Gold, Grey, Black |
DISPLAY |
|
| Display Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 4.0 inches |
| Display Resolution | 480 x 800 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~233 ppi |
| Display Screen Protection | No |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 6.0 Marshmallow |
| Chipset | Mediatek MT6572 |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 4 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 512 MB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 3.15 MP, LED flash |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Geo-tagging |
| Video | 720p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | MP3/WAV/eAAC+ player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | 3.5mm jack |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes |
| FM Radio | Yes |
| NFC | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | 3.5mm jack |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Removable |
| Battery Capacity | Li-Po 1400 mAh battery |
| Battery Stand By | Up to 600 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Battery Talk Time | Up to 20 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
MORE |
|
| Other Features | MP4/H.264 player |
| Infrared | No |