BLU Vivo XL
Price: 12,500.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2016, January
-
androidOS: Android, 5.1 (Lollipop), planned upgrade to 6.0 (Marshmallo
-
phone_androidDisplay: 5.5 inches, 720 x 1280 pixels
-
photo_cameraCamera: 13 MP, PDAF
-
memoryRAM: 2 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3150 mAh battery, Removable Li-Ion
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | BLU Vivo XL |
| Brand | BLU |
| Model | Vivo XL |
| Price | 12,500.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2016, January |
| Launch Date | Available. Released 2016, January |
| Made By | USA |
BODY |
|
| Body Dimensions | 155.3 x 76.7 x 7.5 mm (6.11 x 3.02 x 0.30 in) |
| Body Weight | 154 gm |
| Body Color | Gold, Silver, Blue, Pink |
DISPLAY |
|
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.5 inches |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~267 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 5.1 (Lollipop), planned upgrade to 6.0 (Marshmallo |
| Chipset | Mediatek MT6753 |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 2 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP, PDAF |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | MP3/eAAC+/WAV/Flac player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - DTS sound |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes - DTS sound |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 3150 mAh battery |
| Battery Stand By | Up to 725 h (2G) / Up to 625 h (3G) |
| Battery Talk Time | Up to 26 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
MORE |
|
| Other Features | MP4/H.264 player |