BLU Vivo X Link
Price: 16,500.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2018, March
-
androidOS: ,
-
phone_androidDisplay: 1.1 inches, 240 x 240 pixels, 1:1 ratio
-
photo_cameraCamera: No
-
memoryRAM: 4 MB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 320 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | BLU Vivo X Link |
| Brand | BLU |
| Model | Vivo X Link |
| Price | 16,500.00 Taka (approx) |
| Category | Smart Watch |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Network SIM | Mini-SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2018, March |
| Launch Date | Available. Released 2018, March |
BODY |
|
| Body Dimensions | 45.8 x 54 x 13.9 mm (1.80 x 2.13 x 0.55 in) |
| Body Weight | 65 g (2.29 oz) |
| Body Color | Black, Silver, Rose Gold |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 1.1 inches, 3.9 cm2 (~15.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 240 x 240 pixels, 1:1 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 309 ppi density |
PLATFORM |
|
| Chipset | Mediatek MT2502 |
| CPU | 256 MHz |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 4 MB |
| Memory External | No |
| RAM | 4 MB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | No |
| Camera Features | No |
| Video | No |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| Bluetooth | 4.0 |
| USB | No |
| GPS | No |
| FM Radio | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, heart rate |
| Messaging | SMS, Email |
| Browser | No |
| Java | No - Voice dial/commands |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 320 mAh Battery |
MORE |
|