BLU Studio J8M LTE
Price: 9,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2018, February
-
androidOS: Android 7.0, Nougat
-
phone_androidDisplay: 5 inches, 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio
-
photo_cameraCamera: 8 MP, LED Flash
-
memoryRAM: 2 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 2000 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | BLU Studio J8M LTE |
| Brand | BLU |
| Model | Studio J8M LTE |
| Price | 9,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2018, February |
| Launch Date | Available. Released 2018, February |
BODY |
|
| Body Dimensions | 145 x 72 x 9.4 mm (5.71 x 2.83 x 0.37 in) |
| Body Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Body Color | Black, Gold |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 294 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 7.0 |
| OS Version | Nougat |
| Chipset | Mediatek MT6737 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP, LED Flash |
| Secondary Camera | 5 MP, LED Flash |
| Camera Features | Geo-tagging,Touch focus,Face detection, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 2000 mAh Battery |
| Battery Stand By | Up to 600 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Battery Talk Time | Up to 24 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
MORE |
|
| Other Features | MP4/H.264 player |