BLU Pure View
Price: 10,900.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2018, February
-
androidOS: Android, 7.0 Nougat
-
phone_androidDisplay: 5.7 inches, 720 x 1440 pixels
-
photo_cameraCamera: 13 MP (1/3", 1.12µm), phase detection autofocus, LED flash
-
memoryRAM: 3 GB
-
battery_charging_fullBattery: Li-Po 3000 mAh battery, Non-removable
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | BLU Pure View |
| Brand | BLU |
| Model | Pure View |
| Price | 10,900.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 12(700), 17(700), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2018, February |
| Launch Date | Available. Released 2018, February |
| Made By | USA |
BODY |
|
| Body Dimensions | 152.4 x 71.7 x 8.1 mm (6.00 x 2.82 x 0.32 in) |
| Body Weight | 184 gm |
| Body Color | Black |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.7 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~282 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 7.0 Nougat |
| Chipset | Mediatek MT6753 |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 3 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP (1/3", 1.12µm), phase detection autofocus, LED flash |
| Secondary Camera | Dual: 8 MP (1/4", 1.12µm), LED flash |
| Camera Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | MP3/eAAC+/WAV/Flac player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | 3.5mm jack |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | 3.5mm jack |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | Li-Po 3000 mAh battery |
| Battery Stand By | Up to 725 h (2G) / Up to 625 h (3G) |
| Battery Talk Time | Up to 26 h (2G) / Up to 17 h (3G) |
MORE |
|
| Other Features | MP4/H.264 player |