Huawei MatePad Pro 11 (2022)
Price: 59,000.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Exp. Release 2022
-
androidOS: HarmonyOS, 3.0
-
phone_androidDisplay: 11 inches, 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio
-
photo_cameraCamera: Dual: 13 MP, (wide)
-
memoryRAM: 8 GB, 12 GB
-
battery_charging_fullBattery: 8300 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei MatePad Pro 11 (2022) |
| Brand | Huawei |
| Model | MatePad Pro 11 (2022), GOT-W09, GOT-W29, GOT-AL09, GOT-AL1 |
| Price | 59,000.00 Taka (approx) |
| Category | Tablet |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Nano-SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2022, July |
| Launch Date | Exp. Release 2022 |
BODY |
|
| Body Dimensions | 249.2 x 160.4 x 5.9 mm (9.81 x 6.31 x 0.23 in) |
| Body Weight | 449 g |
| Body Color | Golden Black |
DISPLAY |
|
| Display Type | OLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typical) |
| Display Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~87.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 274 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | HarmonyOS |
| OS Version | 3.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| RAM | 8 GB, 12 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual: 13 MP, (wide) |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, Portrait (only for SD888 models), HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo (6) Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, tri-band (dual-band for GOT-W29), Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2, (5.1 for GOT-W29), A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes with A-GPS |
| FM Radio | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 8300 mAh |
| Charging | Fast Charging 66W |
MORE |
|