BLU Studio C 8+8 LTE
Price: 7,200.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2016, August
-
androidOS: Android, 6.0 (Marshmallow)
-
phone_androidDisplay: 5 inches, 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio
-
photo_cameraCamera: 8 MP, AF
-
memoryRAM: 1 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh Battery, Removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | BLU Studio C 8+8 LTE |
| Brand | BLU |
| Model | Studio C 8+8 LTE |
| Price | 7,200.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2016, August |
| Launch Date | Available. Released 2016, August |
BODY |
|
| Body Dimensions | 144.4 x 72.5 x 8.5 mm (5.69 x 2.85 x 0.33 in) |
| Body Weight | 143 g (5.04 oz) |
| Body Color | Black |
DISPLAY |
|
| Display Type | LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 294 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 1 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes with Stereo |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh Battery |
| Battery Stand By | Up to 750 h (2G) / Up to 650 h (3G) |
| Battery Talk Time | Up to 30 h (2G) / Up to 20 h (3G) |
MORE |
|
| Other Features | MP3/AAC/WMA/WAV player |