BLU Energy Diamond Mini
Price: 8,800.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2016, July
-
androidOS: Android, 5.1 (Lollipop), upgrade to 6.0 (Marshmallow)
-
phone_androidDisplay: 4 inches, 480 x 800 pixels, 5:3 ratio
-
photo_cameraCamera: 5 MP, AF
-
memoryRAM: 512 MB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh Battery, Removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | BLU Energy Diamond Mini |
| Brand | BLU |
| Model | Energy Diamond Mini |
| Price | 8,800.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2016, July |
| Launch Date | Available. Released 2016, July |
BODY |
|
| Body Dimensions | 131.5 x 63.8 x 11.3 mm (5.18 x 2.51 x 0.44 in) |
| Body Weight | 142 g (5.01 oz) |
| Body Color | Silver, Grey, Blue, Pink, Gold |
DISPLAY |
|
| Display Type | LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~54.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 233 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 5.1 (Lollipop), upgrade to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 4 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 512 MB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 720@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes with Stereo |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh Battery |
| Battery Stand By | Up to 700 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Battery Talk Time | Up to 72 h (2G) / Up to 62 h (3G) |
MORE |
|
| Other Features | MP3/AAC/WMA/WAV player |