BLU G50 Mega
Price: 11,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2020, November
-
androidOS: Android, 10 (Ten)
-
phone_androidDisplay: 6.5 inches, 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Dual: 12 MP
-
memoryRAM: 2 GB
-
battery_charging_fullBattery: 4000 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | BLU G50 Mega |
| Brand | BLU |
| Model | G50 Mega |
| Price | 11,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2020, November |
| Launch Date | Available. Released 2020, November |
BODY |
|
| Body Dimensions | 156.1 x 72.5 x 9.3 mm (6.15 x 2.85 x 0.37 in) |
| Body Weight | 190 g |
| Body Color | Black, Blue, Red, Green |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 270 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 10 (Ten) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSDXC |
| RAM | 2 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual: 12 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Charging | Charging 10W |
MORE |
|