BLU Studio X12
Price: 6,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2021, February
-
androidOS: Android, 10 (Ten) (Go Edition)
-
phone_androidDisplay: 6 inches, 480 x 960 pixels, 18:9 ratio
-
photo_cameraCamera: 8 MP
-
memoryRAM: 1 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh, Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | BLU Studio X12 |
| Brand | BLU |
| Model | Studio X12 |
| Price | 6,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2021, February |
| Launch Date | Available. Released 2021, February |
BODY |
|
| Body Dimensions | 160 x 77.5 x 9 mm (6.30 x 3.05 x 0.35 in) |
| Body Weight | 189 g |
| Body Color | Black, Blue, Green, Red |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~74.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 179 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 10 (Ten) (Go Edition) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSDXC |
| RAM | 1 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 720p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
MORE |
|