Huawei Mate 10 Lite
Price: 36,900.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2017, November
-
androidOS: Android, 7.0 (Nougat), upgradable to 8.0 (Oreo)
-
phone_androidDisplay: 5.9 inches, 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Dual: 16 MP, f/2.2, 27mm (wide), PDAF
-
memoryRAM: 4 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3340 mAh Battery, Non-removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Mate 10 Lite |
| Brand | Huawei |
| Model | Mate 10 Lite |
| Price | 36,900.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2017, October |
| Launch Date | Available. Released 2017, November |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 156.2 x 75.2 x 7.5 mm (6.15 x 2.96 x 0.30 in) |
| Body Weight | 164 g (5.78 oz) |
| Body Color | Graphite Black, Prestige Gold, Aurora Blue |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 5.9 inches, 89.8 cm2 (~76.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 409 ppi pixel density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 7.0 (Nougat), upgradable to 8.0 (Oreo) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| RAM | 4 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual: 16 MP, f/2.2, 27mm (wide), PDAF |
| Secondary Camera | Dual: 13 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Camera Features | LED Flash,Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 3340 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | MP4/H.264 player |