Motorola Moto G5S
Price: 23,900.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Coming soon. Exp. release 2017, August
-
androidOS: Android 7.1, Nougat
-
phone_androidDisplay: 5.2 inches, 1080 x 1920 pixels
-
photo_cameraCamera: 13 MP, f/2.0, phase detection autofocus, LED Flash
-
memoryRAM: 3 GB / 4 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 2800 mAh Battery, Removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Motorola Moto G5S |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G5S |
| Price | 23,900.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2017, August |
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2017, August |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 150 x 73.5 x 8.2 mm (5.91 x 2.89 x 0.32 in) |
| Body Weight | 157 g (5.54 oz) |
| Body Color | Lunar Grey, Fine Gold, Sapphire Blue |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 5.2 inches (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 424 ppi pixel density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 7.1 |
| OS Version | Nougat |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32GB / 64 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 3 GB / 4 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, phase detection autofocus, LED Flash |
| Secondary Camera | 5 MP, LED Flash |
| Camera Features | Geo-tagging,Touch focus,Face detection,Panorama, Auto-HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| FM Radio | Yes |
| NFC | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2800 mAh Battery |
| Battery Stand By | - |
| Battery Talk Time | - |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging |
| Infrared | No |