Motorola Moto E4
Price: 13,600.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Coming soon. Exp. release 2017, June
-
androidOS: Android 7.1.1, Nougat
-
phone_androidDisplay: 5 inches, 720 x 1280 pixels
-
photo_cameraCamera: 8 MP, autofocus, LED Flash
-
memoryRAM: 2 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 2800 mAh Battery, Removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Motorola Moto E4 |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto E4 |
| Price | 13,600.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Micro-SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2017, June |
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2017, June |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 144.7 x 72.3 x 9 mm (5.70 x 2.85 x 0.35 in) |
| Body Weight | 151 g (5.33 oz) |
| Body Color | Gray, Gold |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 5.0 inches (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 294 ppi pixel density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 7.1.1 |
| OS Version | Nougat |
| Chipset | Mediatek MT6737M |
| CPU | Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 128 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP, autofocus, LED Flash |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Geo-tagging,Panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| FM Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2800 mAh Battery |
| Battery Stand By | - |
| Battery Talk Time | - |
MORE |
|
| Other Features | MP3/eAAC+/WAV/Flac player |
| Infrared | No |