Huawei Watch 2 Pro
Price: 31,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Coming soon. Exp. release 2017, October
-
androidOS: Android Wear OS 2.0, China edition
-
phone_androidDisplay: 0 inches, 1.2 inches, 9.2 cm2 (~42.6% screen-to-body ratio)
-
photo_cameraCamera: No
-
memoryRAM: 768 MB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 420 mAh Battery, Non-removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Watch 2 Pro |
| Brand | Huawei |
| Model | Watch 2 Pro |
| Price | 31,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smart Watch |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 |
| Network 3G | HSDPA 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Stainless Steel 316L |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2017, October |
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2017, October |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 48.3 x 45 x 12.6 mm (1.90 x 1.77 x 0.50 in) |
| Body Weight | 64 g (2.26 oz) |
| Body Color | Titanium Grey |
DISPLAY |
|
| Display Type | Electronic SIM card (e-SIM) |
| Display Size | AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Resolution | 1.2 inches, 9.2 cm2 (~42.6% screen-to-body ratio) |
| Display Multitouch | 326 ppi density |
| Display Density | 390 x 390 pixels, 1:1 ratio |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android Wear OS 2.0 |
| OS Version | China edition |
| Chipset | Qualcomm MSM8909W Snapdragon Wear 2100 |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 4 GB |
| Memory External | No |
| RAM | 768 MB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | No |
| Camera Features | No |
| Video | No |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, EDR |
| USB | No |
| GPS | Yes |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass |
| Messaging | SMS, Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 420 mAh Battery |
| Battery Stand By | Up to 48 h (mixed usage) |
MORE |
|
| Other Features | Fast charging |