Huawei Nova 2i
Price: 22,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: October 2017
-
androidOS: Android 7.0, Nougat
-
phone_androidDisplay: 5.5 inches, 1080 x 2160
-
photo_cameraCamera: 16 Megapixel
-
memoryRAM: 4 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3340 mAh Battery, Non-removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Nova 2i |
| Brand | Huawei |
| Model | Nova 2i |
| Price | 22,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Nano-SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Date | October 2017 |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 156.20 x 75.00 x 7.50 |
| Body Weight | 164 g |
| Body Color | Black, Blue, Gold |
DISPLAY |
|
| Display Size | 5.50-inch |
| Display Resolution | 1080 x 2160 |
| Display Multitouch | Yes |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 7.0 |
| OS Version | Nougat |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 |
| CPU | 1.7GHz octa-core |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | Up to 256 GB |
| RAM | 4 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 16 Megapixel |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | Yes |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 3340 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | Skin : EMUI 5.1 |